The Field Study Handbook was kindly supported by the following people and organisations.

Patrons

 

Abe Burmeister, Adafruit, Adam Brodowski, Adam Mayes, Adam Saint, Adobe Design, Adrienne Ou, Aitor Garcia Rey, Ajay Pillarisetti, Aki Kawana, Alain Breillatt, Albert Yeh, Alex Cheek, Alexander Nirenberg, Alexander O. Smith, Alina Vuong Allen Smith, Amani Kitonga King, Amin Issa, Andre Alexandre Jolivette, Andreas Erbe, Andrew Bishop, Andrew Bollinger, Andrew Duval, Andrew Hawryshkewich, Andrew Hurley, Andrew Lee, Andrew Mayfield, Andrew Nip, Andrew Styer, Andrew Turner, Andrew Vartabedian, Andrew W Mahon, Anthony Wong, Antoine Lubineau, Antoine RJ Wright, Aradhana Goel, argodesign,  Ash Alluri, Ashley Hasz, Askan Schmeisser, Axel Esquite, Bader Alfraih

Bart Doorneweert, Bas Hintemann, Beau Gunderson, Behzod Sirjani, Ben Fullerton, Ben Hammersley, Ben Zotto, Benjamin Grayland, Benjamin Lupton, Bernard Leong, Björn Jeffery, Blaine Cook, BrandenDesign, Brett Heliker, Brian D Goodman, Brian Henriquez, Bryan Bailey, Bryan Boyer

Cang Ling Yee, Cara Silver, Carl Collins, Carol Waters, Carver Wilcox, Chaeyong Jay Yi, Charles Spreckley, Charlie Gower, Chelsea Lee, Chiaki Hiyashi,Chris & Sandy, Chris Hoge, Chris Jackson, Chris Marmo, Chris McPhee, Chris Muscarella, Chris Nelson, Chris Palmatier, Chris Ryan / Once, Chris Stone, Christian Alden Jacobs, Christian Koch, Christian Sinclair,Christopher Mudiappahpillai,Christopher Phan, Christopher Taylor, Christopher W Busse, Chuck Peters, Claire M. Connelly, Claire Tanaka, Cliff Cheney, Cole Simpson, Colin McKay, Colman Humphrey, Corona Kingsley, Craig Mod

D Reeves, Damien Newman, Dan Hill, Dan Rubin, Daniel Baker, Daniel Feder, Daniel Gould, Darrell Whitelaw, Darwin Witt, Dave Coustan, David B. Millar, David Janka, David Khoo, David MacIntosh, David Patton, David Stillman, Dawn Shaikh, DBS Innovation Group, Debra Muir, Dennis Rong, Desmond T H Lim, Dion Paragas, Dominic Prestifilippo, Don Marti, Donald Fyffe, Dr Carla Drago, Drew Smith, Dylan Connerton

Ed Pas, Edison Chee, Edwin Watkeys, Ehsan Noursalehi, Eileen Borromeo, Einstein Gautama, Elizabeth Ann Exline, Elizabeth Brackeen, Elizabeth Khoo, Elliott Davis, Els Dragt, Eric Jon Brink,Eric Thompson, Eyal Michael Sharon, Ezra Pradipta Hidayat

Faisal Khan, Firen Jones, Florian Dusch, Florian Schiffmann, Franco Papeschi, Fred Chao

Gabriel Burman, Gabriel Harp, Gabriel Krieshok, Garrett Smith,Gary F. Burke, George Eves, George H Goeschel Jr., Geren Lockhart, Ghaida Zahran, Giancarlo Nisimblat, Giorgio Olivero, Giulio Fagiolini, Glenn Twiggs, Gordon Ross c/o OpenRoad, Grace Mekarski, Greg Garbern, Greta Holmstrom, GRID Impact, GUILD, Gustav Hoiland, Gwendolyn Soh, Gwynne Burgess, Gyula Simonyi

 Hayden Vink, Hermes Huang, Huang Weixi,  HUED, Hugo Wetterberg

Iain Dowling, Ian L, Ian Schuler, Irwin Fule-Ver, Ivo Boruta

J.D. Hollis, J.P., Jaak Kaevats, Jaap Tuinman, Jack Veiga, Jacob Rus, Jake Rozin, Jake Schnackenberg, James Fackert, James Mulholland, James Partridge, James Ramsay, Jarrett Webb, Jason Baek, Jason Fournier, Jason Kottke, Jason Miller, Jeff Bayha, Jeff Zito, Jeffrey Broiles, Jeffrey C Goeke-Smith, Jeffrey Dunn, Jeffry Edwards, Jeffstaple, Jenny Le, Jeremy Bell, Jeremy Mosier, Jerry Alexandratos, Jesse Mann, Jessica Lee,  Jesus Gorriti,  Jim McLaughlin,  JJ Chai,  Jodi,  Jonathan,  and Zooey Steckbeck,  Joe Fletcher,  Joe Germuska,  Joe Murray,  Joe Perreira,  Joel Kuehn,  Johan Eckerstrom,  Johan Strandell,  Johannes Schneider,  John Alderman,  John B. Upchurch, John Hearn, John Kaiser, John LaRose, John Romkey, John Sommerville, ohn-Simon Purcell, Johnson, Jon Deeming, Jon Mead, Jonah Edwards, Jonathan Bellish, Jonathan Marc Huot, Jonathan Seneris, onny Mack, oJrdan Yee, Jose Dos Santos, Joseph LeBlanc, Joseph Maser, Joseph Whalen, Josephine Gianni, Joshua Davies, Joshua Leake, Joshua McCormick, Juan Bartolme Ramirez Vera, Julia Huang, Julia Kulgavchuk, Julian Jordan, Julian Van Greunen, Justin Becker, Justin Shen, Justus R Kilian, Acumen Fund, Justus Weiss

Kaitlyn Reed, Karim Khanioui, Kate Chapman, Katey Crews, Kathleen D. Muller, Kathryn T Foley, Kaylie Wilson, Kayra Tan, Keith Bolland, Kerry Sutherland,  Kevin McCraney, Kiran Max Weber, Kodyl ApS, Kriss Taylor, Kunstmaan - Vanhaeren, Kurt Labuschewski, wanhyun Cho, Kyle Batson, Kyle Lawson, Kyle Wiens

Laura Bartholomew, Laura Hunter Thomas, Lauren Serota, Le Bienvenu Gamboa Family, Lee Dale, Leigh Barnett, Linda S I’anson, Linden Lee Tibbets, Lisa Esztergalyos, Llana Ron Levey, Lynette Liwanag 

M. Kathryn Chadha, Maia C Carpenter, Marc Sheldon, Marcella R Souter, Margot J. Hanley, aMrie-Eve Belanger, Mariya Moeva, Mark Buntzen, Mark Graham Dunn, Mark Simpkins, Markos Grohmann, Markus Andrezak, Marta Babarro, Mary Nolan, Mary Trombley, Matt Gehrmann, Matt Jones, Matt Poll, Matt Prindible, Matt R. Tucker, Matthew McManus, Matthew Milan, Matthew Skeen, Matthew Sperry, Maurice McGinley, Max Chiswick, Maxwell Shron, Megha Wadhawan, Melissa Hui, Michael Daukoru, Michael Douglas, Michael Hastings-Black, Michael Kelly, Michael Palmyre, Michael Sippey, Michael Surtees, Michael T. Smith, Miebeth van Horn, Miguel Angel Hurtado, Mike Kruzeniski & Dawn Lozzi, Mike Malz, MIME Architects Ltd., Mirjana Mihaljcic, Madav Savio, Mathan Brown, Mathaniel Bullard

Namer Balilah, Nicholas Boyakovsky, Nicholas Butta, Nicholas Jayanty, Nicholas Polachek, Nicholas Pryor, Nicholas Wu, Nikita Ber, Nikki Böhler, Nina Banday, Noel De La Torre, Noora Health - Katy Ashe,

Oliver, Olliver Wooderson, Omar Yaqub, Oscar San Martin Lameiras, O. Clarke Thomas

Pablo Bardossy, Panthea Lee, Jinyoung Ha & Sebi Kim, Parascope, Pascal Wicht, Pat Armstrong, Paul A. Vincent, Paul Dourish, Paul O’Donohoe, Paul Papadimitriou, Paul Pod, Paul R Ruppert, Pedro Custódio, edro Russo, Peijing Teh, Peixian Wang, People Thinking, Per Addenbrooke, Peter Durand, Peter Roessler, Philip Chang, Pierre, Praveen Umanath, Public Policy Lab

Rachael Wussow, afael Coimbra, Rafed Alamannai, Rakhi Rajani, aphael Grignani, eynan Shimada, Richard Grisdale, ichard Hewitt, ichard Kelley, Richard Martin, Rob Wilcox, Robert Fabricant, Robert Jenkins, Robert Russell, Roddy Körner, Roger Deetz, Roger Penguino, Roland Lazarte, Roman Kudryashov, Rosa Torguet Dolz, Ruby Ku, Rudolf Schlatte, Russell Smith, Rutger Slob, Ruxandra Adam, Ryan Litwin

Sabrina Fonseca, Salem Al-Mansoori, am Dobbin, am Ward, Samantha Miller, Sami Niemela, Samuel Wade, Sankalp Bhatnagar, Sarah Fathallah, Sauntering Sun, Schema Strategy, Scott Duddridge, Scott McGillivray, Scott Sanders, Scott Teesdale, Sean Bohan, Sean McDonald, Sebastian C. Scholz, Seth Hardiman, Seven25, Shadrock L Roberts, Shamini Dhana, Shannon Miwa, Sharon Dimoldenberg, Shaun Gummere, Shaun Quirk, Shawn Parkinson, Shripriya Mahesh, Sid Singh, Simon Bratt, Simon Malster, Skylar Woodward, Sonal Chokshi, Sophie Hwang, Sovrn State, Spencer Gregson, Stacy-Marie Ishmael, Steffen Seitz, Stephen Bronstein, Stephen Collins, Stephen Hadinger, Steve Teruggi, Steven Hoober, Susan Chun, Svenja Leggewie, Syed Lagoon

Tamás Fogarasy, Tammy Petro, Tan Kaiyun, Tan Liren, Taylor McKnight, he Tavistock Huddington Group, Theo Forbath, Thomas Damsgaard, Thomas Hoy, Thomas Wiencko, Tierney O’Dea Booker, Tim Rappold, Timothy Prestero, Timothy Yew, Toby Barnes, Todd Searle, Tom Baylis, Tom Critchlow, Tracey Lindsay Chan, Tracie Lee, Tyler Baird, Tyler N Wolf

Venetia Tay, Victor Meinert, Victor Zambrano, Virginia Honig, Vitorio Miliano, Vivid White - Surgical Design, Vivien Leung, Vladyslav Koshelyev

Wanda Aasen, Wayne Pan, Weaver, Werner Moorhouse, William Hodgeman, William Ryan Breen, Wonravee Chavalit, 

Xavier Lacombe, XIAOXUE.D

Yennie Lee, Yoni Kish 

Zach Hyman, Zachary Shepherd, Zanazan Pty Ltd, Zeitspace, Zeke Franco


Heist Patron

[NAME REMOVED]